Grywalizacja – nowa moda czy narzędzie motywacji?

gryfikacja

źródło: komputerświat.pl

Lubisz grać w gry komputerowe? Uważaj! Naukowcy już badają mechanizmy warunkujące zachowanie człowieka, który spędza wolny czas grając na komputerze i… przekładają je na zachowania w pracy i codziennym życiu domowym.

Nowe zjawisko, czyli występowanie na co dzień, poza rzeczywistością komputera, zachowań uwarunkowanych mechanizmami pochodzącymi z gier komputerowych, zostało nazwane GRYWALIZACJĄ lub GRYFIKACJĄ.

Po zagłębieniu się w temat, wszystko wydaje się niby jasne i oczywiste – niczym z książek psychologii behawioralnej czy nieco bardziej zaawansowanej dynamicznej psychologii społecznej. A jednak wykorzystywanie do motywacji tych samych mechanizmów, jakie sprawiają, że tysiące internautów siada co wieczór przed ekranem komputera, by oddać się ulubionemu hobby, zaczęto wykorzystywać do motywacji pracowników i nie  tylko. Wydaje się, że nowa dziedzina ma nie lada przyszłość. Czy sprawdzi się w zarządzaniu pokoleniem Y czy zostanie odebrana jako próba manipulacji przez pokolenie X? Czy będzie to nowy sposób edukacji „on the job„, np. w temacie lepszego wykorzystania zasobów? A może będzie to nowatorskie podejście do oderwania młodych ludzi od komputera i zaangażowanie ich w działania tak samo motywujące, ale poza siecią? Byłby to ciekawy sposób na ustrzeżenie się przed nałogowym graniem – szczególnie, że rozwiązanie wydaje się atrakcyjniejsze niż to, zastosowane przez władze Korei.

Zapewne o możliwościach zastosowania grywalizacji już wkrótce przekonamy się… na własnej skórze 🙂

Przeczytaj artykuł „Grywalizacja: jak może wpływać na nasze życie?”

HR Wisdom Keeper

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Grywalizacja – nowa moda czy narzędzie motywacji?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s