Czy w budowaniu strategii firmy jest miejsce dla HRu?

Pytanie o miejsce działów personalnych w firmach nie jest nowym tematem. Pracując w dziale HR niejednokrotnie dyskutowałam ze znajomymi o tym, jaką rolę powinny pełnić „HRy” w przedsiębiorstwach. Po pewnym czasie zauważyłam, że większość z pracowników korporacji ma jedną opinię: „HR to świetne miejsce do pracy, bo nic się tam nie robi, można spokojnie zachodzić w ciążę, bo praca nie jest wymagająca, w końcu kadry to tylko papierologia”.

Zrozumiałam, że trudno dziwić się zarządom firm, które umieszczają dział personalny w skrajnie back-office’owej roli, skoro tak mało powszechna jest wiedza, jakie obszary wchodzą w zakres działów popularnie zwanych HRem.

motywacja

kariera.infopraca.pl

Firmy, które traktują pracowników jako istotny zasób w realizacji wyników biznesowych, częściej znajdują miejsce dla doradztwa HR w planowaniu działań strategicznych całej firmy. Jednak jak pokazują badania firm GAVDI Polska i Controlling Partner, nadal ok. 20% firm planuje działania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi bazując na intuicji i przypadku, najczęściej bez zaangażowania działów personalnych. Ciekawa jestem, jak takie podejście wpływa na wyniki biznesowe tych przedsiębiorstw i czy można je uznać za skuteczne w długofalowej perspektywie?


HR Wisdom Keeper

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s