Jak zmierzyć HR?

rynek pracy

źródło: hrstandard.pl

Czy jest możliwe zmierzenie efektywności działania HRu? Odpowiedzi na to pytanie szuka nie jeden dyrektor, kierownik i specjalista zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Każdy dział pracujący w biznesie powinien pokazać conajmniej kilka razy w roku przełożenie swoich działań na zyski firmy. Jak to zrobić, jeśli chodzi o HR?

Najłatwiejsze i najchętniej widziane przez prezesów firm są oczywiście wskaźniki podawane w walucie, a jeśli to nie jest możliwe, to przynajmniej w liczbach.

Jeśli pada pytanie o dosłowny koszt, nietrudno policzyć wydatki dedykowane rekrutacji, szkoleniom czy płacom. Jak jednak zmierzyć jakość zatrudnionych pracowników za wydane na rekrutację pieniądze? Jak sprawdzić, czy pieniądze wydane na szkolenia faktycznie podniosły kompetencje pracowników i przęłożyły się na zwiększenie przychodów firmy? Można oczywiście mierzyć też wskaźniki czasowe – czas obsadzenia wakatu, czas po jakim pracownik opuszcza firmę (staż pracy), poziom absencji pracowników…itd. Jak jednak realnie mają się te wskaźniki do zysków firmy?

Przyznam szczerze, że nie znam odpowiedzi na pytanie – jak mierzyć skuteczność działania HRu w biznesie. Mierzę się z tym zagadnieniem raz po raz i wciąż nie mam gotowej zadowalającej mnie odpowiedzi. I koniec końców, tylko trochę dziwię się, że w wielu organizacjach Dział HR jest spychany na dalszy plan i traktowany jako ten, który jest złem koniecznym, dużo kosztuje, a nie ma tak naprawdę przełożenia na prawdziwy biznes.

Po przeczytaniu artykułu „Jak dopasować HR do potrzeb biznesu” przekonałam się, że nie tylko ja wciąż szukam odpowiedzi 🙂

Przeczytaj artykuł „Jak dopasować HR do potrzeb biznesu?”

HR Wisdom Keeper

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s