Kryzys wyzwaniem także dla HR

Kryzys szeroko dotknął rynki na świecie. Zdania są podzielone, jeśli chodzi o opinie, czy w Polsce już dotknęła nas najbardziej niebezpieczna fala kryzysu, czy też jeszcze na nią czekamy. Artur Kaźmierczak (Dyrektor Human Resources Consulting w PricewaterhouseCoopers) oraz Piotr Palikowski (Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami) w publikacji zatytułowanej „Czas próby. HR po kryzysie” próbują odpowiedzieć na pytanie: jaka rola stoi przed pracownikami działów HR w pokryzysowej rzeczywistości?

Panowie zwracają uwagę na pięć kluczowych priorytetów, które powinny skupić uwagę działów personalnych w nadchodzących miesiącach.

motywacja

źródło: blog.tmcnet.com

Po pierwsze strategia myślenia. Wiele firm widząc pogarszające się wyniki finansowe podejmuje decyzje o zredukowaniu kosztów poprzez zwiększenie oszczędności. Niejednokrotnie decyzje oszczędnościowe obejmują cięcia budżetów szkoleniowych oraz zmniejszenie zatrudnienia. Czy istnieje złoty środek pomiędzy poziomem zysków i planowaniem zatrudnienia? Kaźmierczak i Polikowski próbują przewidzieć, jakiego rodzaju myślenie decyzyjne pomoże firmom przetrwać trudne czasy oraz gdzie warto szukać optymalizacji i zwiększenia efektywności.

Kolejną wskazówką jest opracowanie systemów retencji kluczowych pracowników oraz praca nad utrzymaniem zaangażowania personelu w trudnych warunkach rynkowych. Ograniczenie kosztów sprawia, że budowanie motywacji musi być coraz mocniej skupione na motywatorach pozafinansowych. Na szczęście coraz więcej badań nad motywacją pokazuje, że jest to słuszny kierunek, gdyż motywatory pozafinansowe od lat są uznawane za te, które mocniej związują pracowników z firmą (więcej na ten temat możesz przeczytać w polecanych przez HR Wisdom Keeper artykułach w sekcji MOTYWACJA). Budując pozapłacowe systemy motywacyjne należy włożyć wysiłek w poznanie motywatorów najważniejszych dla pracowników w danej firmie, a także częsta konieczność poniesienia kosztów związanych np. z podnoszeniem umiejętności motywowania u zatrudnionej kadry menedżerskiej. Zawsze też pozostaje pytanie, czy budowane modele kierować do każdego pracownika, czy też skupić się jedynie na kluczowych osobach w organizacji?

Z umiejętnościami i kompetencjami kadry menedżerskiej związany jest trzeci element, na który zwracają uwagę eksperci – przywództwo. Kryzys to świetna okazja do przyjrzenia się liderom, jakich mamy w organizacji. Niestety, wiele firm nie kończy tej próby sukcesem i zostaje zmuszona do przedefiniowania swojego dotychczasowego spojrzenia na przywództwo. Ten trend cieszy mnie najbardziej – każde działanie podnoszące poprzeczkę przełożonym i innym pracownikom sprzyja rozwojowi firm w jeszcze lepszym kierunku, a co za tym idzie, podnosi często jakość środowisk pracy (artykuły o przywództwie znajdziesz na naszej stronie pod linkiem PRZYWÓDZTWO).

Czasy kryzysu są też okazją dla działów HR (i nie tylko) do przyjrzenia się stosowanym narzędziom, procesom i praktykom. Ograniczenia kosztowe zmuszają do weryfikacji ROI dla każdego z podejmowanych działań, zwłaszcza, jeśli działania te niosą za sobą wydatki. Polityki i procesy HR muszą być jak najlepiej dostosowane do potrzeb biznesu, by nie niosły za sobą ryzyka, a zwiększały efektywność pracy działów personalnych. Przyglądając się zadaniom HR warto zwrócić uwagę także na brakujące elementy, znaleźć wartościowe działania i praktyki, których dotąd nie stosowano w firmie.

Jako ostani element, autorzy publikacji zwracają uwagę na różnice międzypokoleniowe i zrozumienie pracowników w każdym przedziale wiekowym. Aby zgłębić ten temat odsyłam do naszych wpisów dotyczących tego tematu (HR Wisdom Keeper – POKOLENIA).

Jakkolwiek kryzys nie odbije się na funkcjonowaniu firm, wygląda na to, że dla HRu przynosi nowe wyzwania sprzyjające rozwojowi także pracowników pracujących w działach personalnych.

Przeczytaj więcej: „Czas próby – HR po kryzysie”

HR Wisdom Keeper

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s