Millennials = Pokolenie Y

Millennials to alternatywna nazwa pokolenia Y, czyli pokolenia osób urodzonych w latach 1979-2000. W tej chwili do tego pokolenia zaliczają się najmłodsi pracownicy polskich firm. Kluczem do pozyskiwania zaangażowania tej grupy osób jest zrozumienie jej sposobu bycia i podstaw motywacji.

Przedstawiciele pokolenia Y różnią się od swoich poprzedników, należących do pokolenia X, ale najdalej im jest do przedstawicieli Baby Boomers. Tak zwane Yki dorastały w czasach dobrobytu i szybkiego rozwoju technologicznego na świecie, dlatego poprzednim pokoleniom tak trudno znaleźć z nimi płaszczyznę porozumienia. Szczególne wyzwanie stoi nie tylko przed pracodawcami, ale także przed przełożonymi, którzy w swoim zespole spotkają pracowników właśnie z pokolenia Y. Wiele artykułów i publikacji niesie ze sobą negatywne nastawienie do przedstawicieli generacji Y jako tych, którzy nie są w stanie sprostać wymogom i standardom zbudowanym przez poprzedników.

Warto Katarzyna Bogusz-Przybylskajednak zauważyć, że istnieje wiele cech, które w sposób pozytywny charakteryzują pokolenie Y – jego przedstawiciele są:

  • – pewni siebie
  • – pełni nadziei
  • – optymistycznie nastawieni
  • – praktyczni
  • – zorientowani na cel

Każdy przełożony, który nauczy się zauważać i wykorzystywać powyższe cechy swoich najmłodszych podwładnych, odniesie sukces w ich motywacji do pracy i zaangażowaniu.

Bardzo ważnym aspektem pracy z wieloma pokoleniami jest szacunek do ich różnorodnych wartości. Każda generacja ma swój zestaw wartości, którymi kieruje się w życiu osobistym i zawodowym. Te wartości różnią się między pokoleniami, ale nie można powiedzieć, że jedne są lepsze od innych. Aby z skutecznie motywować pokolenie Y, trzeba zrozumieć i uszanować wartości, którymi kierują się jego przedstawiciele.

Więcej o wartościach poszczególnych pokoleń i ich sposobach pracy znajdziecie w poniższej wypowiedzi Lynne Lancaster.

HR Wisdom Keeper

– Więcej materiałów na temat Pokolenia Baby Boomers, X i Y znajdziesz w zakładce „Różnice kulturowe”, w sekcji „Pokolenia”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s