Zmiana pracy jest inwestycją w siebie

Szperając dziś w przepastnych czeluściach pamięci mojego komputera, znalazłam artykuł, który napisałam kilka lat temu. Pomyślałam, że w obliczu dzisiejszego kryzysu i trudności, jakie pojawiają się na rynku pracy, warto opublikować ten tekst jako inspirację dla tych, którzy rozważają zmianę pracodawcy.

Budowanie własnej kariery, tak jak budowanie kapitału, jest procesem. Nie dzieje się z dnia na dzień. Kariera nie jest przypadkiem. Rozwój Twojej kariery (tak jak Twoje finanse) wynika przede wszystkim z Twoich wyborów mniej lub bardziej trafnych czy świadomych, które doprowadziły Cię do aktualnej sytuacji. I choćby nie wiem co mówili ci inni – zawsze możesz wpłynąć na własną sytuację zawodową.

Postanowienie zmiany

Dla wielu osób stymulatorem do szukania nowego miejsca pracy jest zmiana.

 • Masz dość swojego aktualnego przełożonego?
 • Chcesz więcej zarabiać?
 • Uważasz, że w aktualnym miejscu pracy nie masz szansy na rozwój?
 • Myślisz, że nigdzie nie będzie tak źle jak w aktualnym miejscu pracy?

A więc pojawiła się w Tobie potrzeba zmiany!

Ten, kto raz pomyśli o zmianie sytuacji zawodowej, zwykle wiąże ją ze zmianą pracy. Ale czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie? Kiedy już pojawiła się potrzeba zmiany, bardzo trudno jest konsekwentnie ją zrealizować.

Po dłuższym zastanowieniu można dojść do wniosku, że w sumie wcale nie jest tak źle, w końcu w nowej firmie trzeba będzie od zera budować swoją pozycję, a tu już jest ciepła posadka… No i nie wiadomo, czy w nowej firmie będzie lepiej, w końcu zawsze można trafić na gorszego szefa… Albo właśnie wczoraj mnie doceniono i dostałem podwyżkę – na pewno docenili moją pracę! Po co odchodzić?

 

Co chcesz zmienić?

Często w takim momencie ludzie porzucają myśl o zmianie pracy. Ale raz pojawiająca się potrzeba, nie umilknie bez powodu. Żadna podwyżka nie zagłuszy na trwałe braku zadowolenia z aktualnej sytuacji. Dlatego warto zastanowić się, co nam nie odpowiada w aktualnym miejscu pracy.

 • Co chcesz zmienić?
 • Co jest najbardziej uciążliwe?
 • Jak powinno wyglądać Twoje nowe stanowisko i miejsce pracy?

 

Kasa kasa kasa…

Jeśli za mało zarabiasz, jest to wbrew pozorom najłatwiejsza przeszkoda do pokonania. Jeszcze kilka lat temu na rynku pracy najłatwiej było o lepszą pensję. Falowa emigracja spowodowała nie tylko wzrost wynagrodzeń w całej Polsce, ale także to, że pracodawcy znacznie bardziej musieli starać się o zdobycie dobrego pracownika. Dlatego często proponowali nowemu pracownikowi wynagrodzenie wyższe niż podane przez niego oczekiwania. Dziś, mimo wszechogarniającego kryzysu, pracodawcy nadal są gotowi płacić wysokie wynagrodzenia ekspertom w różnych dziedzinach. Nie czujesz się ekspertem? Nic nie szkodzi. Na rynku pojawiły się także różnorodne możliwości pracy dorywczej, która choć przynosi dodatkowy przychód, nie wymaga rezygnacji ze współpracy z akutalnym pracodawcą. Zastanów się więc, jaką wiedzę, umiejętności czy kompetencje możesz wykorzystać i rozejrzyj się za możliwościami dorobienia do etatowej pensji. Bez względu na to, które z rozwiązań wybierzesz, pozostaje musisz odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Czy lepsze wynagrodzenie naprawdę zwiększy satysfakcję z pracy?
 • Czy to jest właśnie to, czego najbardziej potrzebujesz od nowego pracodawcy czy pozycji zawodowej?

 

Przede wszystkim rozwój

Może Ci się wydawać, że na aktualnym stanowisku brakuje Ci możliwości rozwoju. Mało szkoleń, mało wyzwań, dużo rutynowych obowiązków – i jak tu się rozwijać? Jako osoba głęboko związana z HRem dodam, że rozwój leży przede wszystkim w rękach pracownika. Rozwój to nie tylko szkolenia, ale także nowe wyzwania w postaci projektów, ciekawych delegacji i wyjazdów – także zagranicznych, możliwości współpracy z pracownikami różnych szczebli i z różnych jednostek firmy, a także dostęp do najświeższych czasopism czy materiałów. Prawdą jest jednak, że trudno przewidzieć, czy nowa firma wywiąże się z obietnic rozwoju. Dlatego warto zastanowić się:

 • Czy nowe stanowisko pracy da Ci szansę na nowe wyzwania?
 • Czy nowa praca nauczy Cię czegoś nowego?
 • A może warto zastanowić się nad zmianą profilu stanowiska, jakiego poszukujesz?

Szukając nowej pracy warto wiedzieć dokładnie, czego chcesz się nauczyć.

 

Szef jak malowany

Gdy powodem zmiany pracy jest szef najtrudniej zdecydować się na odejście z firmy. Groźba trafienia pod skrzydła nowego tyrana wiele osób odstrasza i zniechęca przed zmianą pracy. Mam w zwyczaju mówić, że dziś to nie pracodawca wybiera kandydatów, ale kandydaci starający się o pracę wybierają firmę i przełożonego. Dziś, dobrze przygotowana osoba, która chce zmienić pracę, otrzymuje kilka konkurencyjnych ofert i to ona ma zadecydować, którego pracodawcę wybierze. Pracodawcy doskonale znają ten problem. To też powoduje zmiany przyzwyczajeń menedżerów we wszystkich firmach. Dziś, działy personalne wkładają wiele wysiłku w naukę menedżerów motywowania pracowników, aby zmniejszyć do minimum rotację na stanowiskach. Dlatego, ostatnio łatwiej niż kiedyś trafić na lepszego przełożonego.

 

Z deszczu pod rynnę

Wiele osób decyduje się na zmianę pracy bardzo pochopnie. Przyjmują nowe stanowisko tylko ze względu na lepsze wynagrodzenie, albo wyższą pozycję, nie zastanawiając się nad tym, czy nowa praca faktycznie spełni ich potrzeby. Wśród cv spływających do firm w odpowiedzi na ogłoszenia rekrutacyjne nie brakuje takich, gdzie kandydat zmienia firmy jak przysłowiowe rękawiczki (nawet co 2-3 miesiące).

Zmiana pracy powinna być świadoma. Headhunterzy są coraz bieglejsi nie tylko w docieraniu do kandydatów, ale także w ładnym przedstawianiu pracodawców i ich ofert pracy. Potem dopiero okazuje się, że biuro w centrum jest w centrum Piaseczna a nie Warszawy, że dwa szkolenia rocznie, owszem są, ale jeśli przełożony wyrazi zgodę, a wspaniała atmosfera firmy jest obrazem grupy osób ze sztucznymi uśmiechami przyklejonymi do twarzy. Czy można tego uniknąć? Z dużą pomocą przychodzą tu portale społecznościowe i fora dyskusyjne, które umożliwiają łatwy kontakt z pracownikami potencjalnego pracodawcy. Dzięki temu można mieć informacje z pierwszej ręki, jakie zdanie o pracodawcy mają aktualnie dla niego pracujący. Oczywiście, tu też trzeba brać pod uwagę margines błędu, gdyż na forach znacząca większość wypowiedzi pochodzi od osób najmniej zadowolonych (badania pokazują że osoby zadowolone rzadziej wypowiadają się w internecie na temat pracodawców). Warto docierać do osób, które pracują w obszarze, który nas interesuje i zebrać informacje od jak najszerszego grona.

 

Zmieniać czy nie zmieniać?

Każdy powód do zmiany jest dobry. Zmiany są dobre zawsze, bo zawsze czegoś uczą. Kariera jest jednym z elementów naszego życia, który najbardziej wpływa na naszą satysfakcję. Nie należy rzucać się w wir ofert bez wcześniejszej refleksji.

Ważne, żeby zmiany naprawdę chcieć, i żeby zmianę pracy potraktować jak inwestycję – zrobić bilans zysków i strat, stworzyć wizję nowego pracodawcy i stanowiska. Szczególnie, że na rynku nie brakuje pracodawców, którzy będą obiecywać wiele tylko po to, żeby ściągnąć dobrego pracownika na swój pokład. Nie należy się bać dobrze przeprowadzonych zmian. Własna kariera jest tylko w naszych rękach – nikt nas nie zmusi do podpisania nowej umowy. Wystarczy tylko wiedzieć, czego się chce i konsekwentnie dążyć do celu.

Dziś kompetentny pracownik szukający nowej pracy ma zwykle możliwość przebieraćw ofertach. Oczywiście, dopóki nie podejmiemy nowej pracy nigdy nie pozbędziemy się wszystkich niewiadomych, ale ze zmianą pracy jest jak z giełdą – nigdy nie pozbędziesz się całego ryzyka, ale nie podejmując ryzyka nie masz szansy na zysk!

 

HR Wisdom Keeper

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s