Studia z pasją i co dalej? (artykuł gościnny)

freedigitalphotos.net

freedigitalphotos.net

Decyzja o rozpoczęciu studiów na danym kierunku nie jest decyzją łatwą, gdyż wymaga dużej dojrzałości i odpowiedzialności. Niektórzy przy tym wyborze kierują się sondażami przedstawiającymi ranking najpopularniejszych kierunków studiów czyli albo tych najbardziej prestiżowych albo najlepiej opłacanych. Wybory są najczęściej warunkowane znalezieniem stabilnej pracy, w której obowiązki będzie można wykonywać od-do, np. między godziną 8 a 16. Kto jeszcze o tym nie wie powinien uświadomić sobie jednak, że w dzisiejszej sytuacji na rynku pracy nie ma kierunku studiów, który dawałby pewne zatrudnienie. Najlepszą inwestycją w przyszłość jest niewątpliwie wybór kierunku, który stanie się pasją. Ważne by zdecydować się na najciekawszy kierunek studiów ze swojej perspektywy. Pytanie, które jednak pojawia się w ślad za takim wyborem to pytanie o to co robić po takich studiach, co dalej?

Pasja a rozsądek

Wybór studiów pasjonackich jest przedsięwzięciem odważnym, bez względu na to jaki kierunek zostanie obrany. Wciąż bowiem w naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że studia z pasją są utopią, działaniem wbrew zdrowemu rozsądkowi, który podpowiada: ,,wybierz to co przyniesie ci zysk materialny”. Wbrew temu przekonaniu okazuje się jednak, że właśnie te studia, którym oddasz się całym sercem są najrozsądniejszym wyborem. Warto studiować to co rzeczywiście pasjonuje, gdyż wtedy:

  • Nigdy nie doznasz znudzenia
  • Znajdziesz czas na samodzielne pogłębianie wiedzy w danym temacie i wkrótce staniesz się ekspertem
  • Zyskasz satysfakcję i będziesz miał motywację do uczenia się rzeczy nowych
  • Będziesz mieć większe szanse w czasie rekrutacji pracowniczej

Ale uwaga: nawet jeśli znajdziesz kierunek, który naprawdę Cię interesuje pomyśl jeszcze na jakiej uczelni chcesz podjąć naukę. Ważne, by wśród znajomych popytać jak przeprowadzane są zajęcia na uczelni tj. czy są one oparte na samej teorii czy wzbogacone o praktyczne ćwiczenie umiejętności. Oczywistym jest to, że powinieneś wybrać tę która rozpowszechnia nowoczesne metody nauczania, nie utrwalone modele archaiczne.

Dalsza nauka, praca na etacie czy własny biznes?

Zakończenie studiów bardzo wielu absolwentom kojarzy się z okresem kolejnych rozmyślań na temat dalszych możliwości rozwoju, podjęcia działań w kierunku znalezienia wymarzonej pracy. Jeśli jesteś w gronie osób, które skończyły kierunek studiów, właśnie jako pasjonat to już jesteś pozycję wyżej od tych, którzy wybrali ,,studia z rozsądku” czy dla pieniędzy. Jeśli przez ostatnie pięć lat pogłębiałeś swoją wiedzę w danym temacie to postaraj się znów pójść za swoją pasją. Oznacza to, że powinieneś szukać takiej pracy, która da ci satysfakcję i będzie zgodna z twoimi umiejętnościami. Podstawą jest na pewno optymizm i entuzjazm w stosunku do nowych wyzwań, a także śmiałe wyznaczenie sobie celów, które chcesz osiągnąć. Bez względu na to czy będziesz szukał pracy na etacie czy zdecydujesz się na własną działalność gospodarczą pamiętaj:

,,Znajdź pracę, która będzie twoją pasją, a już nigdy więcej nie będziesz musiał pracować”. Nie staraj się o zatrudnienie na pierwszym wolnym stanowisku, ale szukaj tej wymarzonej, która da Ci zadowolenie. Wiele wartościowych informacji na temat metod poszukiwania pracy, przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, zachowania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej dostarczy ci portal edukacyjny oraz liczne blogi traktujące o rozwoju własnej kariery zawodowej.

Żyj tak, by każde Twoje działanie było wykonywane z pasją. Jeśli uda Ci się znaleźć pracę, którą pokochasz możesz zyskać sławę i prestiż bez względu na to czy będziesz trenerem rozwoju osobistego, stylistą czy architektem. Mając świadomość tego w jakim zawodzie chciałbyś pracować wyszukuj oferty, które będą potwierdzeniem tego co udało się nauczyć. Unikniesz wtedy wypalenia zawodowego i codziennie będziesz czuł wewnętrzną motywację do działania.

Renata Nowak

Red. Edulider

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s